Oficiální informační portál pro cizince Ministerstva vnitra České republiky
Načítavání obsahu
Načítavání obsahu
Povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny
Dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny je typ povolení k pobytu určený pro rodinné příslušníky občanů třetích zemí, kteří chtějí v České republice pobývat déle než jeden rok.
OBECNÉ INFORMACE
ŽÁDOST NA ÚZEMÍ ČR
ŽÁDOST MIMO ÚZEMÍ ČR
PRODLOUŽENÍ
Kdo může žádat o toto pobytové oprávnění?
O povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny můžete žádat, pokud jste rodinným příslušníkem občana třetí země a pokud s tímto rodinným příslušníkem chcete žít na území České republiky déle než jeden rok.
Za rodinného příslušníka občana třetí země se podle zákona považuje:
Manžel nebo manželka cizince – platí také pro registrovaná partnerství stejnopohlavních párů.
Nezletilé dítě (do 18 let), případně nezletilé dítě manžela nebo manželky (nevlastní dítě).
Zletilé finančně nezaopatřené dítě – platí pro děti neschopné se o sebe postarat ze zdravotních důvodů.
Nezletilé dítě (do 18 let) svěřené do náhradní rodinné péče nebo dítě osvojené.
Nezletilé dítě (do 18 let), jehož poručník je cizinec, případně manžel nebo manželka cizince, a péče o toto nezletilé dítě se bude vykonávat na území České republiky.
Osamělý rodič starší 65 let (matka nebo otec cizince) – svobodný, rozvedený nebo ovdovělý.
Osamělý rodič bez ohledu na věk (matka nebo otec cizince), který se o sebe nedokáže ze zdravotních důvodů sám postarat – svobodný, rozvedený nebo ovdovělý.
Rodinní příslušníci azylantů:
Manžel nebo manželka (registrovaný partner nebo registrovaná partnerka) azylanta, pokud manželství (registrace) vzniklo před vstupem na území České republiky. Tato podmínka neplatí pro žadatele, kteří už v České republice dlouhodobý pobyt mají a na území pobývají nejméně 2 roky.
Nezletilé dítě (do 18 let), případně dítě manžela nebo manželky (nevlastní dítě).
Zletilé finančně nezaopatřené dítě – platí pro děti do 26 let nepřetržitě studující střední nebo vysokou školu nebo děti neschopné se o sebe postarat ze zdravotních důvodů.
Nezletilé dítě (do 18 let) svěřené do náhradní rodinné péče nebo dítě osvojené.
Nezletilé dítě (do 18 let), jehož poručník je cizinec, případně manžel nebo manželka cizince, a péče o toto nezletilé dítě se bude vykonávat na území České republiky.
Rodiče (matka nebo otec) nezletilého azylanta (do 18 let).
Pokud nezletilí azylanti nemají rodiče, může žádost podat také jiný přímý příbuzný ve vzestupné linii (například babička, dědeček), avšak pouze do tří měsíců ode dne, kdy byl azylantovi udělen azyl. Žádost může podat také poručník nezletilého azylanta.
Na jak dlouho se toto pobytové oprávnění vydává?
Na stejnou dobu, jako je platnost průkazu o povolení k pobytu toho rodinného příslušníka, se kterým plánujete na území České republiky žít. Nejméně však na 1 rok.
V případě, že má váš rodinný příslušník povolení k trvalému pobytu na území České republiky, může vám být povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny vydáno na 2 roky.
Jak toto povolení k pobytu vypadá?
Jaké povinnosti a omezení jsou spojené s tímto pobytovým oprávněním?
Pokud žádáte jako manžel, manželka nebo jako dítě musí rodinný příslušník, se kterým chcete společně žít na území České republiky, splňovat alespoň jednu z následujících zákonem daných podmínek:
Má platné povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu a na území České republiky žije déle než 15 měsíců. Oběma manželům je minimálně 20 let.
Má platnou zaměstnaneckou kartu a na území České republiky žije déle než 6 měsíců.
Má platnou modrou kartu nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance nebo kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance jiného členského státu EU nebo dlouhodobý pobyt za účelem investování.
Má povolení k dlouhodobému pobytu za účelem vědeckého výzkumu nebo má o toto povolení alespoň požádáno.
Má alespoň požádáno o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem hledání zaměstnání/zahájení podnikatelské činnosti.
Výše zmíněné podmínky se netýkají těchto rodinných příslušníků:
Nezletilé dítě (do 18 let) svěřené do náhradní rodinné péče nebo dítě osvojené; nezletilé dítě (do 18 let), jehož poručník je cizinec, případně manžel nebo manželka cizince, a péče o toto nezletilé dítě se bude vykonávat na území České republiky.
Osamělý (svobodný, rozvedený nebo ovdovělý) rodič (matka nebo otec cizince) starší 65 let nebo osamělý rodič bez ohledu na věk, který se o sebe nedokáže ze zdravotních důvodů sám postarat.
Rodinní příslušníci azylantů
Pokud rodinný příslušník, se kterým chcete společně žít na území České republiky, ani jednu z těchto podmínek nesplňuje, můžete žádat o dlouhodobé vízum za účelem rodinným nebo o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem rodinným.
Pokud budete chtít v průběhu pobytu na základě povolení k dlouhodobému pobytu společného soužití rodiny na území žádat o vydání povolení k dlouhodobému pobytuza jiným účelem (změna účelu pobytu), můžete tak učinit až po 3 letech pobytu na území nebo po dosažení věku 18 let; nebo v případě rozvodu manželství.
Český právní systém neuznává polygamní manželství, a proto například není možné povolit pobyt za účelem společného soužití žadatelce, jejíž manžel na území již pobývá s jinou manželkou.
Žádat můžete také na území České republiky, a to pokud jste doposud pobývali na území jiného členského státu Evropské unie jako rodinní příslušníci držitele modré karty EU, nebo jako rodinní příslušníci držitele karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance, nebo pokud jste rezidenti jiného členského státu Evropské unie. V takovém případě se žádost podává ministerstvu, a to do 90 dnů ode dne vstupu na území.
Načítavání obsahu
Kdo může žádat o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny na území České republiky?
Držitelé dlouhodobého víza vydaného za jakýmkoliv účelem (kromě dlouhodobého víza za účelem strpění pobytu na území po dobu kratší než šest měsíců, sezónního zaměstnání nebo mimořádného pracovního víza), nebo
držitelé povolení k dlouhodobému pobytu na území vydaného za jiným účelem, nebo
cizinci, kteří pobývali na území jiného členského státu EU jako rodinní příslušníci držitele modré karty EU nebo jako rodinní příslušníci držitele karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydaného jiným členským státem Evropské unie
cizinci, kteří jsou rezidenty jiného členského státu EU.
Jak a kde můžete žádost podat?
Výhradně osobně na pracovišti Ministerstva vnitra. Za žadatele mladší 15 let musí žádost podat zákonný zástupce (nejčastěji jeden z rodičů).
Kdy musíte žádost podat?
Nejpozději poslední den platnosti vašeho stávajícího dlouhodobého pobytu nebo víza.
Po dobu řízení o žádosti pobýváte v České republice legálně, a to i když vám vyprší platnost stávajícího povolení k pobytu nebo víza (více informací v sekci Fikce pobytu).
Pokud jste před vstupem na území České republiky pobývali jako rodinný příslušník držitele modré karty nebo rodinný příslušník držitele karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydané jiným členským státem Evropské unie na území jiného členského státu Evropské unie, můžete podat žádost do 90 dní od vstupu na území České republiky.
Jaký je správní poplatek?
2 500 Kč, u osob mladších 15 let 1 000 Kč. Poplatek se hradí ve formě kolkových známek.
Jaká je lhůta na vyřízení?
Zpravidla 270 dnů (mimo zákonné výjimky). Tato lhůta neběží, pokud je řízení přerušeno nebo je k tomu zákonný důvod.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O POVOLENÍ K POBYTU NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY:
Pokud jste před vstupem na území České republiky pobývali jako rodinný příslušník držitele modré karty nebo rodinný příslušník držitele karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydané jiným členským státem Evropské unie na území jiného členského státu Evropské unie, musíte navíc doložit také:
Doklad o oprávnění k pobytu, který vám jako rodinnému příslušníkovi držitele modré karty nebo držitele povolení k pobytu vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydal jiný členský stát Evropské unie.
Pokud chcete, aby vaše žádost byla vyřízena co nejdříve, musíte předložit všechny potřebné náležitosti už při podání. Pokud podáte žádost neúplnou, Ministerstvo vnitra může správní řízení přerušit, a to může vést k prodloužení doby vyřizování žádosti (více informací najdete v sekci dokládání do žádosti).
Pokud je ale pro podání žádosti stanovena zákonná lhůta a vy v této lhůtě ještě nemáte všechny náležitosti (dokumenty) k dispozici, žádost podejte i tak jako neúplnou. Uplynutím lhůty by totiž mohlo zaniknout vaše stávající oprávnění k pobytu na území České republiky.
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny), latinkou a v českém jazyce. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na pracovištích Ministerstva vnitra.
3. Objednejte se na pracoviště Ministerstva vnitra
Rezervujte si termín pro podání žádosti předem online nebo telefonicky. Včasná rezervace termínu šetří váš čas, objednání k návštěvě pracoviště ale není nutnou podmínkou podání žádosti – bez předchozího objednání budete odbaveni v běžném pořadí.
Nedostatek volných termínů není důvodem k prominutí případného zmeškání lhůty. Pokud je nabízený termín rezervace již po lhůtě, kterou máte pro podání žádosti, podejte žádost bez předchozího objednání. Podívejte se na úřední hodiny svého pracoviště (podle hlášeného bydliště) a zjistěte, kdy je možné dorazit bez objednání.
Při osobním podání vám ministerstvo na základě vaší žádosti vydá potvrzení o podání a také vám sdělí číslo jednací, které je této žádosti přiděleno. Číslo jednací potřebujete znát například k tomu, abyste mohli sledovat stav řízení.
Za žadatele mladší 15 let musí žádost podat zákonný zástupce (nejčastěji jeden z rodičů).
Pokud jste žádost podali ve stanovené lhůtě, pobýváte po dobu vyřizování žádosti v České republice legálně, a to i když vám vyprší platnost stávajícího povolení k pobytu nebo víza (více informací v sekci Fikce pobytu). Toto s určitými výjimkami platí až do doby, než bude o vaší žádosti pravomocně rozhodnuto. Na pracovišti Ministerstva vnitra můžete také požádat o osvědčení oprávněnosti k pobytu formou vízového štítku (překlenovací štítek). Překlenovací štítek vám v době řízení o žádosti umožní například vycestovat z České republiky a zase se vrátit.
5. Počkejte na rozhodnutí
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí ve správním řízení. Pokud zjistí vadu žádosti nebo vadu přiložených náležitostí (dokumentů), vyzve vás písemně k odstranění těchto vad. Ve výzvě ministerstvo vždy přesně popíše, v čem konkrétní vada spočívá a co je třeba udělat pro to, abyste ji odstranili. K tomu vám současně stanoví lhůtu. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena, pokud o to písemně požádáte.
Ministerstvo vnitra také ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti s vámi může být proveden pohovor.
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Pokud jste byli vyzváni k doložení dokumentů nebo nápravě vad, lhůta pro vyřízení vaší žádosti neběží, a to až do doby odstranění vady nebo po dobu uvedenou ve výzvě.
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
Nepovoleno: Ministerstvo zamítlo vaši žádost nebo zastavilo řízení vedené o této žádosti. V souvislosti s tím obdržíte písemné rozhodnutí nebo usnesení. Proti rozhodnutí i usnesení je možné do 15 dnů od oznámení podat odvolání.
Rozhodnutí o zamítnutí žádosti má tři základní části:
Výrok: Obsahuje konkrétní zákonná ustanovení, podle kterých žádosti nebylo vyhověno. Také je zde popsaná případná povinnost vycestovat, včetně lhůty pro toto vycestování.
Odůvodnění: Popisuje, proč byla žádost zamítnuta a na základě jakých dokumentů a důkazů bylo o vaší žádosti rozhodnuto.
Usnesení o zastavení řízení má tři základní části:
Výrok: Obsahuje konkrétní zákonné ustanovení, podle kterého bylo řízení zastaveno.
Odůvodnění: Popisuje postup a důvody, které vedly k zastavení řízení.
Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto usnesení.
Načítavání obsahu
Je možné, že jste obdrželi pouze záznam o usnesení o zastavení řízení, protože se ve vašem případě jedná o zastavení řízení ze zákona, kdy se usnesení žadateli nevydává (§169r odst. 2).
7. Objednejte se na snímání biometrických údajů
Pokud je žádosti vyhověno, objednejte se telefonicky na snímání biometrických údajů. Berte prosím na vědomí, že objednaný termín je závazný a při žádosti o jeho přeobjednání nebo zrušení je nutné postupovat dle správního řádu.
8. Dostavte se na snímání biometrických údajů
Dostavte se na domluvený termín snímání biometrických údajů, s sebou si vezměte cestovní doklad. Při snímání biometrických údajů se domluvíte na termínu vyzvednutí hotového průkazu.
9. Vyzvedněte si hotový průkaz o povolení k pobytu (biometrickou kartu)
Posledním krokem je vyzvednutí průkazu o povolení k pobytu (biometrické karty). Lhůta na vyzvednutí je 60 dnů od snímání biometrických údajů.
Jak a kde můžete žádost podat?
Žádost můžete podat pouze osobně na zastupitelském úřadě České republiky:
ve státě, který vám vydal cestovní doklad nebo jehož jste státním občanem, nebo
ve státě, ve kterém máte povolený dlouhodobý nebo trvalý pobyt a oprávněně zde pobýváte nepřetržitě po dobu nejméně 2 let (v případě států EU se jedná pouze o vízové centrum Drážďany), nebo
2 500 Kč, placený v EUR, USD nebo místní měně. Kompletní seznam konzulárních poplatků, včetně výjimek u některých zemí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Jaká je lhůta na vyřízení?
Do 270 dnů, v případě společného soužití s držitelem modré karty EU 90 dnů.
Tato lhůta neběží, pokud je řízení přerušeno nebo je k tomu zákonný důvod.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O POVOLENÍ K POBYTU MIMO ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY:
Komplexní zdravotní pojištění, u žádostí podaných na zastupitelském úřadu se tento doklad předkládá až ve chvíli, kdy je žádost povolena (informace k dětem do 18 let naleznete zde)
Pokud jste před vstupem na území České republiky pobývali jako rodinný příslušník držitele modré karty nebo rodinný příslušník držitele karty vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydané jiným členským státem Evropské unie na území jiného členského státu Evropské unie, musíte navíc doložit také:
Doklad o oprávnění k pobytu, který vám jako rodinnému příslušníkovi držitele modré karty nebo držitele povolení k pobytu vnitropodnikově převedeného zaměstnance vydal jiný členský stát Evropské unie.
Pokud chcete, aby vaše žádost byla vyřízena co nejdříve, musíte předložit všechny potřebné náležitosti už při podání. Pokud podáte žádost neúplnou, Ministerstvo vnitra může správní řízení přerušit, a to může vést k prodloužení doby vyřizování žádosti (více informací najdete v sekci dokládání do žádosti).
Pokud je ale pro podání žádosti stanovena zákonná lhůta a vy v této lhůtě ještě nemáte všechny náležitosti (dokumenty) k dispozici, žádost podejte i tak jako neúplnou. Uplynutím lhůty by totiž mohlo zaniknout vaše stávající oprávnění k pobytu na území České republiky.
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny) a latinkou. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na zastupitelském úřadě České republiky.
3. Kontaktujte zastupitelský úřad, na kterém chcete podat žádost
Před podáním žádosti kontaktujte zastupitelský úřad a domluvte si termín návštěvy. Seznam všech zastupitelských úřadů s kontakty najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
4. Podejte žádost
Žádost musíte podat osobně. V odůvodněných případech může zastupitelský úřad od povinnosti osobního podání upustit.
5. Počkejte na rozhodnutí
Zastupitelský úřad vaši žádost předá Ministerstvu vnitra.
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí ve správním řízení. Pokud zjistí vadu žádosti nebo vadu přiložených náležitostí (dokumentů), vyzve vás písemně k odstranění těchto vad. Ve výzvě bude popsáno, v čem konkrétní vada spočívá a co je třeba udělat pro to, abyste ji odstranili. K tomu vám současně bude stanovena lhůta. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena, pokud o to písemně požádáte.
Ministerstvo vnitra také ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti můžete být předvoláni k pohovoru. Zastupitelský úřad sám s vámi navíc může provést pohovor.
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Pokud jste byli vyzváni k doložení dokumentů nebo nápravě vad, lhůta pro vyřízení vaší žádosti neběží, a to až do doby odstranění vady nebo po dobu uvedenou ve výzvě.
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
Nepovoleno: Ministerstvo zamítlo vaši žádost nebo zastavilo řízení vedené o této žádosti. V souvislosti s tím obdržíte písemné rozhodnutí nebo usnesení. Proti rozhodnutí i usnesení je možné do 15 dnů od oznámení podat odvolání.
Rozhodnutí o zamítnutí žádosti má tři základní části:
Výrok: Obsahuje konkrétní zákonná ustanovení, podle kterých žádosti nebylo vyhověno. Také je zde popsaná případná povinnost vycestovat, včetně lhůty pro toto vycestování.
Odůvodnění: Popisuje, proč byla žádost zamítnuta a na základě jakých dokumentů a důkazů bylo o vaší žádosti rozhodnuto.
Zastupitelský úřad vás také může požádat o předložení dokladu o zaplacení pojistného. Doklad o cestovním zdravotním pojištění se nevyžaduje v případech uvedených v zákoně o pobytu cizinců (například pokud máte zdravotní pojištění hrazené na základě mezinárodní smlouvy).
8. Po příjezdu se registrujte na pracovišti Ministerstva vnitra
Po příjezdu do České republiky se do 30 kalendářních dnů registrujte na pracovišti Ministerstva vnitra v případě, že vám bylo vyznačeno D/VR vízum. Pokud jste do České republiky vstoupili jiným způsobem, například bez víza s biometrickým pasem, registraci proveďte do 3 pracovních dnů.
Při registraci se s pracovníky domluvíte na termínu snímání biometrických údajů.
9. Dostavte se na snímání biometrických údajů
Posledním krokem je vyzvednutí průkazu o povolení k pobytu (biometrické karty). Lhůta na vyzvednutí je 60 dnů od snímání biometrických údajů.
10. Vyzvedněte si hotový průkaz o povolení k pobytu (biometrickou kartu)
Posledním krokem je vyzvednutí průkazu o povolení k pobytu (biometrické karty). Lhůta na vyzvednutí je 60 dnů od snímání biometrických údajů.
Za jakých podmínek můžete žádat o prodloužení doby platnosti povolení k pobytu za účelem společného soužití rodiny?
O prodloužení doby platnosti povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny na území můžete žádat opakovaně, pokud nadále plánujete pobývat v České republice a vaše rodinná situace se nijak nezměnila.
Načítavání obsahu
Pokud máte v pase dlouhodobé vízum za účelem rodinným a chcete nadále pobývat v České republice, musíte si buď vízum prodloužit, nebo požádat o dlouhodobý pobyt za účelem společného soužití rodiny případně o dlouhodobý pobyt za účelem rodinným, a to osobně na pracovišti Ministerstva vnitra.
Před vypršením platnosti vašeho povolení k pobytu můžete také žádat o dlouhodobý pobyt za jiným účelem (změna účelu pobytu) v případě, že:
na území České republiky pobýváte alespoň 3 roky, nebo
dosáhli jste věku 18 let, nebo
vaše manželství bylo rozvedeno.
Na jak dlouho je možné platnost povolení k dlouhodobému pobytu za účelem společného soužití rodiny na území prodloužit?
Na stejnou dobu, jako je platnost průkazu o povolení k pobytu toho rodinného příslušníka, se kterým plánujete na území České republiky žít.
Na dobu 5 let, pokud má váš rodinný příslušník povolení k trvalému pobytu na území České republiky.
Za žadatele mladší 15 let musí žádost podat zákonný zástupce (nejčastěji jeden z rodičů), a to jedním z výše uvedených způsobů.
Kdy musíte žádost podat?
Nejpozději poslední den platnosti vašeho stávajícího povolení k pobytu, nejdříve 120 dní před koncem platnosti.
Po dobu řízení o žádosti pobýváte v České republice legálně, a to i když vám vyprší platnost stávajícího povolení k pobytu (více informací v sekci Fikce pobytu).
Jaký je správní poplatek?
2 500 Kč, u osob mladších 15 let 1 000 Kč. Poplatek se hradí ve formě kolkových známek.
Jaká je lhůta na vyřízení?
60 dnů.
Tato lhůta neběží, pokud je řízení přerušeno nebo je k tomu zákonný důvod.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O PRODLOUŽENÍ PLATNOSTI POVOLENÍ K POBYTU:
Pokud chcete, aby vaše žádost byla vyřízena co nejdříve, musíte předložit všechny potřebné náležitosti už při podání. Pokud podáte žádost neúplnou, Ministerstvo vnitra může správní řízení přerušit, a to může vést k prodloužení doby vyřizování žádosti (více informací najdete v sekci dokládání do žádosti).
Pokud je ale pro podání žádosti stanovena zákonná lhůta a vy v této lhůtě ještě nemáte všechny náležitosti (dokumenty) k dispozici, žádost podejte i tak jako neúplnou. Uplynutím lhůty by totiž mohlo zaniknout vaše stávající oprávnění k pobytu na území České republiky.
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny), latinkou a v českém jazyce. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na pracovištích Ministerstva vnitra.
3. Žádost pošlete nebo se objednejte na pracoviště Ministerstva vnitra
Pokud chcete žádost podat osobně, rezervujte si termín předem online nebo telefonicky. Pozor, nedostatek volných termínů není důvodem k prominutí případného zmeškání lhůty. Pokud je nabízený termín pro vaši rezervaci již po lhůtě, kterou máte pro podání žádosti, pošlete žádost poštou, datovou schránkou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo navštivte pracoviště Ministerstva vnitra v úředních hodinách bez předchozího objednání – bez předchozího objednání budete odbaveni v běžném pořadí.
Pokud žádost nebudete podávat osobně, je pro zachování lhůty důležité datum jejího podání do poštovní přepravy nebo datum odeslání datovou schránkou či e-mailem. Pokud žádost podáte držiteli poštovní licence (tedy nejčastěji na poště) v poslední den platnosti vašeho dosavadního pobytového oprávnění, je tím lhůta k podání žádosti zachována. A to i v případě, že bude Ministerstvu vnitra zásilka doručena až po skončení platnosti pobytu. Doporučujeme nicméně nenechávat podání na poslední chvíli.
Při osobním podání vám ministerstvo na základě vaší žádosti vydá potvrzení o podání a také vám sdělí číslo jednací, které je této žádosti přiděleno. Číslo jednací potřebujete znát například k tomu, abyste mohli sledovat stav řízení. Pokud žádost nebudete podávat osobně, sdělí vám číslo jednací pracovníci informační linky. Na informační linku v tomto případě doporučujeme volat nejdříve týden po odeslání zásilky, protože přidělení čísla jednacího žádosti obvykle trvá několik dnů.
Za žadatele mladší 15 let musí žádost podat zákonný zástupce (nejčastěji jeden z rodičů), a to jedním z výše uvedených způsobů.
Pokud jste žádost podali ve stanovené lhůtě, pobýváte po dobu vyřizování žádosti v České republice legálně, a to i když vám vyprší platnost stávajícího povolení k pobytu nebo víza (více informací v sekci Fikce pobytu). Toto s určitými výjimkami platí až do doby, než bude o vaší žádosti pravomocně rozhodnuto. Na pracovišti Ministerstva vnitra můžete také požádat o osvědčení oprávněnosti k pobytu formou vízového štítku (překlenovací štítek). Překlenovací štítek vám v době řízení o žádosti umožní například vycestovat z České republiky a zase se vrátit.
4. Počkejte na rozhodnutí
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí ve správním řízení. Pokud zjistí vadu žádosti nebo vadu přiložených náležitostí (dokumentů), vyzve vás písemně k odstranění těchto vad. Ve výzvě ministerstvo vždy přesně popíše, v čem konkrétní vada spočívá a co je třeba udělat pro to, abyste ji odstranili. K tomu vám současně stanoví lhůtu. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena, pokud o to písemně požádáte.
Ministerstvo vnitra také ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti s vámi může být proveden pohovor.
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Pokud jste byli vyzváni k doložení dokumentů nebo nápravě vad, lhůta pro vyřízení vaší žádosti neběží, a to až do doby odstranění vady nebo po dobu uvedenou ve výzvě.
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
Nepovoleno: Ministerstvo zamítlo vaši žádost nebo zastavilo řízení vedené o této žádosti. V souvislosti s tím obdržíte písemné rozhodnutí nebo usnesení. Proti rozhodnutí i usnesení je možné do 15 dnů od oznámení podat odvolání.
Rozhodnutí o zamítnutí žádosti má tři základní části:
Výrok: Obsahuje konkrétní zákonná ustanovení, podle kterých žádosti nebylo vyhověno. Také je zde popsaná případná povinnost vycestovat, včetně lhůty pro toto vycestování.
Odůvodnění: Popisuje, proč byla žádost zamítnuta a na základě jakých dokumentů a důkazů bylo o vaší žádosti rozhodnuto.
Usnesení o zastavení řízení má tři základní části:
Výrok: Obsahuje konkrétní zákonné ustanovení, podle kterého bylo řízení zastaveno.
Odůvodnění: Popisuje postup a důvody, které vedly k zastavení řízení.
Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto usnesení.
Načítavání obsahu
Je možné, že jste obdrželi pouze záznam o usnesení o zastavení řízení, protože se ve vašem případě jedná o zastavení řízení ze zákona, kdy se usnesení žadateli nevydává (§169r odst. 2).
6. Objednejte se na snímání biometrických údajů
Pokud je žádosti vyhověno, objednejte se telefonicky na snímání biometrických údajů. Berte prosím na vědomí, že objednaný termín je závazný a při žádosti o jeho přeobjednání nebo zrušení je nutné postupovat dle správního řádu.
7. Dostavte se na snímání biometrických údajů
Dostavte se na domluvený termín snímání biometrických údajů, s sebou si vezměte cestovní doklad. Při snímání biometrických údajů se domluvíte na termínu vyzvednutí hotového průkazu.
8. Vyzvedněte si hotový průkaz o povolení k pobytu (biometrickou kartu)
Posledním krokem je vyzvednutí průkazu o povolení k pobytu (biometrické karty). Lhůta na vyzvednutí je 60 dnů od snímání biometrických údajů.