Povolení k trvalému pobytu bez předchozího pobytu na území České republiky
OBECNÉ INFORMACE
ŽÁDOST NA ÚZEMÍ ČR
ŽÁDOST MIMO ÚZEMÍ ČR
PRODLOUŽENÍ
Povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území vydá Ministerstvo vnitra těm občanům třetích zemí, kteří o to požádají a kteří splňují zákonem dané podmínky.
V jakých případech můžete žádat o povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu?
O povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu můžete žádat:
- z humanitárních důvodů – zejména jako manželé nebo děti azylantů, případně pokud jste v minulosti byli občany České republiky,
- z důvodů hodných zvláštního zřetele,
- pokud je váš pobyt v zájmu České republiky,
- jako nezletilé dítě cizince, který pobývá v České republice na základě povolení k trvalému pobytu, a pokud se jedná o společné soužití těchto cizinců na území
Na jak dlouho se povolení k trvalému pobytu vydává?
Platnost povolení k trvalému pobytu na území není časově omezena, omezená je pouze platnost průkazu. Průkaz o povolení k trvalému pobytu se vydává s dobou platnosti na 10 let, respektive 5 let u cizinců mladších 15 let. Platnost průkazu je možné prodloužit, a to i opakovaně
Jak povolení k trvalému pobytu vypadá?
Jaké povinnosti jsou spojené s tímto povolením k pobytu?
Pokud máte trvalý pobyt, vztahují se na vás povinnosti pro cizince dané zákonem.
Co vám toto pobytové oprávnění umožní?
S platným pobytovým oprávněním můžete opakovaně Českou republiku opustit a zase se vrátit. Můžete také cestovat po Schengenském prostoru bez nutnosti víza.
Jako držitel povolení k trvalému pobytu také máte volný přístup na trh práce, přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění a právo na dávky sociální podpory. Pokud splňujete podmínky zákona o důchodovém pojištění, můžete také pobírat starobní důchod.
Kdo může žádat o povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území České republiky?
a) O povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území České republiky z humanitárních důvodů nebo z důvodů hodných zvláštního zřetele můžete žádat, pokud pobýváte na území České republiky:
- na základě bezvízového pobytu, víza k pobytu do 90 dnů, víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu, a zároveň jste dítě nebo manžel azylanta nebo
- na základě víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu nebo
- na základě povolení k dlouhodobému pobytu za účelem ochrany na území, pokud vaše spolupráce s orgánem činným v trestním řízení přispěla k prokázání trestného činu obchodování s lidmi nebo prokázání organizování nebo umožnění nedovoleného překročení státní hranice.
b) O povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území v zájmu České republiky můžete žádat, pokud pobýváte na území v rámci přechodného pobytu (tedy například i na bezvízový pobyt).
c) Informace k tomu, jak podat žádost pro nezletilé dítě rodičů s trvalým pobytem nebo pro dítě narozené na území České republiky, zjistíte na speciálních stránkách.
Jak a kde můžete žádost podat?
Výhradně osobně na pracovišti Ministerstva vnitra. Za žadatele mladší 15 let musí žádost podat zákonný zástupce (nejčastěji jeden z rodičů).
Jaký je správní poplatek?
2 500 Kč, formou kolkových známek. U osob mladších 15 let 1 000 Kč.
Jaká je lhůta na vyřízení?
60 dnů. Tato lhůta neběží, pokud je řízení přerušeno nebo je k tomu zákonný důvod.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O POVOLENÍ K TRVALÉMU POBYTU BEZ PODMÍNKY PŘEDCHOZÍHO POBYTU NA ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY:
1. Připravte si povinné náležitosti (dokumenty)
K žádosti budete potřebovat:
- Tiskopis
- Cestovní doklad
- Doklad o zajištění ubytování
- Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (finance)
- Fotografii
- Souhlas rodičů, pokud je vám méně než 18 let.
- Doklad potvrzující účel pobytu na území – tedy například doklad o tom, že jste byli v minulosti státními občany České republiky; nebo jiné podpůrné dokumenty
- Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný:
- státem, jehož jste státním občanem nebo ve kterém máte trvalé bydliště,
- státem, ve kterém jste poslední 3 roky pobývali nepřetržitě déle než 6 měsíců.
- Pokud tento stát takový doklad nevydává, pak doložíte čestné prohlášení. Nevztahuje se na cizince mladší 15 let a starší 15 let, kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem strpění pobytu na území.
Pokud vás o to Ministerstvo vnitra požádá, také:
- Prohlášení o zproštění mlčenlivosti finančního úřadu
- Doklad o bezinfekčnosti
Pokud chcete, aby vaše žádost byla vyřízena co nejdříve, musíte předložit všechny potřebné náležitosti už při podání. Pokud podáte žádost neúplnou, Ministerstvo vnitra může správní řízení přerušit, a to může vést k prodloužení doby vyřizování žádosti (více informací najdete v sekci dokládání do žádosti).
Při podání žádosti musíte uhradit správní poplatek ve výši 2 500 Kč, formou kolkových známek (kolků). U osob mladších 15 let 1 000 Kč.
Podívejte se na formální požadavky, které musí dokumenty splnit.
2. Vyplňte formulář žádosti
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny), latinkou a v českém jazyce. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na pracovištích Ministerstva vnitra.
3. Objednejte se na pracoviště Ministerstva vnitra
Rezervujte si termín pro podání žádosti předem online nebo telefonicky. Včasná rezervace termínu šetří váš čas, objednání k návštěvě pracoviště ale není nutnou podmínkou podání žádosti – bez předchozího objednání budete odbaveni v běžném pořadí.
4. Podejte žádost
Žádost o vydání povolení k trvalému pobytu musíte podat osobně na pracovišti Ministerstva vnitra.
Při osobním podání vám ministerstvo na základě vaší žádosti vydá potvrzení o podání a také vám sdělí číslo jednací, které je této žádosti přiděleno. Číslo jednací potřebujete znát například k tomu, abyste mohli sledovat stav řízení.
5. Počkejte na rozhodnutí
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí ve správním řízení. Pokud zjistí vadu žádosti nebo vadu přiložených náležitostí (dokumentů), vyzve vás písemně k odstranění těchto vad. Ve výzvě ministerstvo vždy přesně popíše, v čem konkrétní vada spočívá a co je třeba udělat pro to, abyste ji odstranili. K tomu vám současně stanoví lhůtu. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena, pokud o to písemně požádáte.
Ministerstvo vnitra také ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti s vámi může být proveden pohovor.
V průběhu správního řízení můžete například:
- Doplňovat žádost o další listiny
- Nechat se zastupovat v řízení (plná moc)
- Požádat o nahlížení do spisu
- Požádat o přerušení řízení
- Vzít žádost zpět (zpětvzetí žádosti)
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Pokud jste byli vyzváni k doložení dokumentů nebo nápravě vad, lhůta pro vyřízení vaší žádosti neběží, a to až do doby odstranění vady nebo po dobu uvedenou ve výzvě.
Více o stavu žádosti se můžete dozvědět také na základě písemné žádosti o sdělení stavu řízení. Nejčastější důvody, proč vyřizování trvá delší dobu, najdete v databázi často kladených otázek.
6. Seznamte se s výsledkem správního řízení
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
- V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
- Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
- Nepovoleno: Ministerstvo zamítlo vaši žádost nebo zastavilo řízení vedeného o této žádosti. V souvislosti s tím obdržíte písemné rozhodnutí nebo usnesení. Proti rozhodnutí i usnesení je možné do 15 dnů od oznámení podat odvolání.
- Rozhodnutí o zamítnutí žádosti má tři základní části:
- Výrok: Obsahuje konkrétní zákonná ustanovení, podle kterých žádosti nebylo vyhověno.
- Odůvodnění: Popisuje, proč byla žádost zamítnuta a na základě jakých dokumentů a důkazů bylo o vaší žádosti rozhodnuto.
- Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto rozhodnutí.
- Usnesení o zastavení řízení má tři základní části:
- Výrok: Obsahuje konkrétní zákonné ustanovení, podle kterého bylo řízení zastaveno.
- Odůvodnění: Popisuje postup a důvody, které vedly k zastavení řízení.
- Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto usnesení.
7. Objednejte se na snímání biometrických údajů
Pokud je žádosti vyhověno, objednejte se telefonicky na snímání biometrických údajů. Berte prosím na vědomí, že objednaný termín je závazný a při žádosti o jeho přeobjednání nebo zrušení je nutné postupovat dle správního řádu.
8. Dostavte se na snímání biometrických údajů
Dostavte se na domluvený termín snímání biometrických údajů, s sebou si vezměte cestovní doklad. Při snímání biometrických údajů také zpravidla obdržíte rozhodnutí o vydání povolení k trvalému pobytu, čímž řízení o povolení k pobytu nabyde právní moci. Ve stejný den se také domluvíte na termínu vyzvednutí hotového průkazu.
9. Vyzvedněte si hotový průkaz o povolení k pobytu (biometrickou kartu)
Posledním krokem je vyzvednutí průkazu o povolení k pobytu (biometrické karty). Lhůta na vyzvednutí je 60 dnů od snímání biometrických údajů.
Jak a kde můžete žádost podat?
O povolení k trvalému pobytu bez podmínky předchozího nepřetržitého pobytu na území České republiky z humanitárních důvodů nebo z důvodů hodných zvláštního zřetele můžete podat i mimo území České republiky.
Žádost můžete podat pouze osobně na zastupitelském úřadě České republiky:
- Ve státě, který vám vydal cestovní doklad nebo jehož jste státním občanem, nebo
- ve státě, ve kterém máte povolený dlouhodobý nebo trvalý pobyt a oprávněně zde pobýváte nepřetržitě po dobu nejméně 2 let, nebo
- na kterémkoliv zastupitelském úřadě České republiky, pokud jste občanem některé z těchto zemí.
Seznam všech zastupitelských úřadů najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Jaký je konzulární poplatek?
2 500 Kč, placený v EUR, USD nebo místní měně. Kompletní seznam konzulárních poplatků, včetně výjimek u některých zemí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Jaká je lhůta na vyřízení?
180 dnů.
Tato lhůta neběží, pokud je řízení přerušeno nebo je k tomu zákonný důvod.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O POVOLENÍ K TRVALÉMU POBYTU BEZ PODMÍNKY PŘEDCHOZÍHO POBYTU MIMO ÚZEMÍ ČESKÉ REPUBLIKY:
1. Připravte si povinné náležitosti (dokumenty)
K žádosti budete potřebovat:
- Tiskopis
- Cestovní doklad
- Doklad o zajištění ubytování
- Doklad o zajištění prostředků k pobytu na území (finance)
- Fotografii
- Souhlas rodičů, pokud je vám méně než 18 let.
- Doklad potvrzující účel pobytu na území – tedy například doklad o tom, že jste byli v minulosti státními občany České republiky; nebo jiné podpůrné dokumenty
- Doklad obdobný výpisu z evidence Rejstříku trestů vydaný:
- státem, jehož jste státním občanem nebo ve kterém máte trvalé bydliště,
- státem, ve kterém jste poslední 3 roky pobývali nepřetržitě déle než 6 měsíců.
- Pokud tento stát takový doklad nevydává, pak doložíte čestné prohlášení. Nevztahuje se na cizince mladší 15 let a starší 15 let, kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území nebo povolení k dlouhodobému pobytu za účelem strpění pobytu na území.
Pokud vás o to Ministerstvo vnitra požádá, také:
- Prohlášení o zproštění mlčenlivosti finančního úřadu
- Doklad o bezinfekčnosti
Při podání žádosti musíte uhradit konzulární poplatek 2 500 Kč. Kompletní seznam konzulárních poplatků, včetně výjimek u některých zemí najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Podívejte se na formální požadavky, které musí dokumenty splnit.
2. Vyplňte formulář žádosti
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny) a latinkou. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na zastupitelském úřadě České republiky.
3. Kontaktujte zastupitelský úřad, na kterém chcete podat žádost
Před podáním žádosti kontaktujte zastupitelský úřad a domluvte si termín návštěvy. Seznam všech zastupitelských úřadů s kontakty najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
4. Podejte žádost
Žádost musíte podat osobně. V odůvodněných případech může zastupitelský úřad od povinnosti osobního podání upustit.
5. Počkejte na rozhodnutí
Zastupitelský úřad vaši žádost předá Ministerstvu vnitra.
Ministerstvo vnitra vaši žádost posoudí ve správním řízení. Pokud zjistí vadu žádosti nebo vadu přiložených náležitostí (dokumentů), vyzve vás písemně k odstranění těchto vad. Ve výzvě bude popsáno, v čem konkrétní vada spočívá a co je třeba udělat pro to, abyste ji odstranili. K tomu vám současně bude stanovena lhůta. Tato lhůta může být v odůvodněných případech prodloužena, pokud o to písemně požádáte.
Ministerstvo vnitra také ověřuje, jestli splňujete podmínky pro vydání požadovaného pobytového oprávnění. V této souvislosti můžete být předvoláni k pohovoru. Zastupitelský úřad sám s vámi navíc může provést pohovor.
V průběhu správního řízení můžete například:
- Doplňovat žádost o další listiny
- Nechat se zastupovat v řízení (plná moc)
- Požádat o nahlížení do spisu
- Požádat o přerušení řízení
- Vzít žádost zpět (zpětvzetí žádosti)
Stav řízení můžete sledovat online na webu v sekci Stav řízení, případně ve svém osobním profilu. Pokud jste byli vyzváni k doložení dokumentů nebo nápravě vad, lhůta pro vyřízení vaší žádosti neběží, a to až do doby odstranění vady nebo po dobu uvedenou ve výzvě.
Více o stavu žádosti se můžete dozvědět také na základě písemné žádosti o sdělení stavu řízení. Nejčastější důvody, proč vyřizování trvá delší dobu, najdete v databázi často kladených otázek.
6. Seznamte se s výsledkem správního řízení
Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:
- V řízení: Žádost ještě není rozhodnutá. Více o tom, co můžete v průběhu správního řízení udělat, najdete v předchozím bodě.
- Povoleno: Ministerstvo rozhodlo o vaší žádosti kladně. Pokračujte do dalšího bodu.
- Nepovoleno: Ministerstvo zamítlo vaši žádost nebo zastavilo řízení vedené o této žádosti. V souvislosti s tím obdržíte písemné rozhodnutí nebo usnesení. Proti rozhodnutí i usnesení je možné do 15 dnů od oznámení podat odvolání.
- Rozhodnutí o zamítnutí žádosti má tři základní části:
- Výrok: Obsahuje konkrétní zákonná ustanovení, podle kterých žádosti nebylo vyhověno. Také je zde popsaná případná povinnost vycestovat, včetně lhůty pro toto vycestování.
- Odůvodnění: Popisuje, proč byla žádost zamítnuta a na základě jakých dokumentů a důkazů bylo o vaší žádosti rozhodnuto.
- Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto rozhodnutí.
- Usnesení o zastavení řízení má tři základní části:
- Výrok: Obsahuje konkrétní zákonné ustanovení, podle kterého bylo řízení zastaveno.
- Odůvodnění: Popisuje postup a důvody, které vedly k zastavení řízení.
- Poučení: Informuje vás, jak máte postupovat, pokud se chcete odvolat proti tomuto usnesení.
7. Na zastupitelském úřadě si vyzvedněte vstupní vízum
Pokud je žádosti vyhověno, dostavte se na zastupitelský úřad pro vstupní vízum – vízum k pobytu nad 90 dní za účelem převzetí povolení k pobytu (D/VR). Pracovníci zastupitelského úřadu vás dopředu kontaktují a domluví se s vámi na termínu. D/VR vízum nepotřebujete, pokud můžete vstoupit do České republiky jiným způsobem, například bez víza s biometrickým pasem.
8. Po příjezdu se registrujte na pracovišti Ministerstva vnitra
Po příjezdu do České republiky se do 30 kalendářních dnů registrujte na pracovišti Ministerstva vnitra v případě, že vám bylo vyznačeno D/VR vízum. Pokud jste do České republiky vstoupili jiným způsobem, například bez víza s biometrickým pasem, registraci proveďte do 3 pracovních dnů. Při registraci si převezmete rozhodnutí o vydání povolení k trvalému pobytu a s pracovníky se domluvíte na termínu snímání biometrických údajů.
9. Dostavte se na snímání biometrických údajů
Dostavte se na domluvený termín snímání biometrických údajů, s sebou si vezměte cestovní doklad. Při snímání biometrických údajů se domluvíte na termínu vyzvednutí hotového průkazu.
10. Vyzvedněte si hotový průkaz o povolení k pobytu (biometrickou kartu)
Posledním krokem je vyzvednutí průkazu o povolení k pobytu (biometrické karty). Lhůta na vyzvednutí je 60 dnů od snímání biometrických údajů.
Za jakých podmínek můžete žádat o prodloužení doby platnosti povolení k trvalému pobytu?
Samotné pobytové oprávnění není potřeba prodlužovat. Prodlužuje se pouze platnost průkazu o trvalém pobytu.
Podívejte se, za jakých podmínek si můžete prodloužit platnost průkazu o povolení k trvalému pobytu.