Od 1. 4. 2023 přechází koordinace aktivit Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU) pod Ministerstvo vnitra. Více informací naleznete v sekci Novinky.
Informace pro ukrajinské občany na území České republiky v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině
ŽÁDOST
DRŽITELÉ
PRODLOUŽENÍ
BEZ NÁROKU NA DOČASNOU OCHRANU
JINÉ
INFORMACE K ŽÁDOSTI O DOČASNOU OCHRANU
Kdo splňuje podmínky a může žádat o dočasnou ochranu v České republice?
Dočasná ochrana bude v České republice poskytována zejména těmto osobám:
Občanům Ukrajiny, kteří přede dnem 24. února 2022 pobývali na Ukrajině a Ukrajinu následně opustili.
Cizincům ze třetích zemí a osobám bez státní příslušnosti, kterým byla před datem 24. února 2022 na Ukrajině poskytnuta mezinárodní ochrana nebo odpovídající vnitrostátní ochrana.
Rodinným příslušníkům osob uvedených v bodě 1–2, kteří společně s nimi pobývali na Ukrajině před datem 24. února 2022 a následně společně Ukrajinu opustili. Rodinným příslušníkem se rozumí manžel/manželka, registrovaný partner, nezletilé svobodné dítě osoby uvedené v bodě 1–2 nebo nezletilé svobodné dítě manžela takové osoby anebo jiný tzv. blízký příbuzný závislý na péči a žijící v rodině takové osoby.
Cizincům, kteří byli ke dni 24. února 2022 držiteli platného povolení k trvalému pobytu na území Ukrajiny a jejich vycestování do státu, jehož jsou státním občanem, nebo části jeho území, není možné z důvodu hrozby skutečného nebezpečí podle § 179 odst. 2 zákona o pobytu cizinců na území České republiky.
Dočasnou ochranu lze dále udělit z důvodu sloučení rodiny s držitelem dočasné ochrany případně výjimečně i v jiných případech.
Cizinci, kteří měli platné pobytové oprávnění (dlouhodobé vízum, dlouhodobý/trvalý pobyt/dočasnou ochranu) vydané v jiném státu a takové pobytové oprávnění bylo zrušeno nebo vypršelopo 24. únoru 2022, nemají nárok na udělení dočasné ochrany. Na dočasnou ochranu zároveň nemají nárok cizinci, kteří měli dlouhodobé pobytové oprávnění v České republice a po 24. únoru 2022 si tento pobyt neprodloužili nebo jim byl zrušen. Tito cizinci nejsou osobami, které žily/pobývaly na území Ukrajiny před datem 24. února 2022.
Občané Ukrajiny, kteří požádali o udělení jiného pobytového oprávnění (například o zaměstnaneckou kartu), řeší nadále pobytové záležitosti na pracovištích Ministerstva vnitra.
doklad o tom, že jste ke dni 24. 2. 2022 pobývali na území Ukrajiny a Ukrajinu jste opustili v důsledku invaze vojsk Ruské federace (například údaje v cestovním pase, potvrzení o humanitárním vstupu nebo jiný doklad vydaný na vaše jméno, který by dosvědčoval váš pobyt na Ukrajině),
a doporučujeme mít vlastní fotografii ve formátu (45 × 35 mm).
Aby byl celý proces rychlejší, můžete vyplnit tiskopis předem. Pokud k žádosti nepředložíte platný cestovní doklad, může se řízení o vydání dočasné ochrany protáhnout. Ministerstvo vnitra nemůže garantovat, že vyřízení žádosti a udělení dočasné ochrany proběhne na místě.
Ke specifické situaci tzv. kanadských víz, programu Uniting for Ukraine (USA) a tzv. „visitor“ víza vydaného Velkou Británií naleznete více informací v záložce Jiné.
O jaký druh pobytového oprávnění můžete požádat, jestliže nesplňujete podmínky pro udělení dočasné ochrany a nemůžete se vrátit na Ukrajinu nebo do jiné země?
Možnost prodloužit dočasnou ochranu vydanou do konce roku 2022 vypršela dne 30. 9. 2023.
Prodloužení dočasné ochrany mělo dva kroky.
Prvním krokem byla online registrace na Informačním portálu pro cizince, která probíhala do 31. 3. 2023. Provedením tohoto kroku se dočasná ochrana prodloužila do 30. 9. 2023.
Druhým nutným krokem byla osobní návštěva pracoviště a doložení nezbytných dokumentů, kde došlo k vyznačení nového vízového štítku. Druhý krok musel být proveden do 30. 9. 2023. Tím vám byla dočasná ochrana prodloužena do 31. 3. 2024.
Pokud jste oba kroky neprovedli a nemáte vyznačený vízový štítek s dobou platnosti do 31. 3. 2024, vaše dočasná ochrana zanikla.
Co dělat v případě, že jste se registrovali online k prodloužení dočasné ochrany, ale nepřišli vyznačit vízový štítek?
Pokud jste si nepřišli vyznačit vízový štítek do 30. 9. 2023, dočasná ochrana vám uplynutím tohoto dne zanikla. S ní zanikly i vaše nároky na čerpání spojených výhod, jako je například nárok na humanitární dávky, asistence s ubytováním, volný přístup na trh práce nebo přístup ke zdravotnímu pojištění.
Máte možnost si zažádat o udělení dočasné ochrany znovu. Opakované žádosti o dočasnou ochranu probíhají podle stejných podmínek, jako kdybyste o její udělení žádali poprvé. Bude však posuzováno, zda stále splňujete podmínky pro její udělení. O udělení dočasné ochrany žádejte osobně na některém z Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině.
Informace k podání nové žádosti naleznete na tomto webu v samostatné sekci Žádost.
S opakovanou žádostí o udělení dočasné ochrany se nepojí možnost znovu čerpat určité benefity, které jsou časově omezené.
Příklad: Pokud jste již měli dočasnou ochranu udělenou a vyčerpali jste zákonný benefit 150 dnů hrazeného zdravotního pojištění, nemáte s opětovnou žádostí nárok čerpat dalších 150 dnů.
INFORMACE PRO DRŽITELE DOČASNÉ OCHRANY
Obecné informace
Práva a povinnosti osob s udělenou dočasnou ochranou, které nejsou upraveny zákonem o dočasné ochraně nebo zákonem o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, se řídí podle zákona o pobytu cizinců.
Co získáte jako držitel dočasné ochrany?
Možnost pobývat na území České republiky aktuálně do 31. 3. 2024,
Během pobytu v České republice je nutné Ministerstvu vnitra hlásit změny vašich údajů, jako je změna adresy místa hlášeného pobytu, změna jména či příjmení, změna rodinného stavu nebo změna cestovního dokladu.
Tyto změny je nutné Ministerstvu vnitra neprodleně oznámit (do 3 pracovních dnů).
Změnu můžete oznámit osobně a bude vám provedena na počkání.
Pokud zmeškáte lhůtu pro oznámení změny, může vám být udělena pokuta.
Oznámení změny můžete zaslat i poštou nebo datovou schránkou. Případně navštivte pracoviště Ministerstva vnitra v úředních hodinách bez předchozího objednání. Bez předchozího objednání budete odbaveni v běžném pořadí.
Povinná školní docházka pro děti s udělenou dočasnou ochranou
Pro děti s udělenou dočasnou ochranou je školní docházka v České republice povinná. Do školy by měly začít chodit nejpozději 90 dnů od udělení víza dočasné ochrany.
Upozorňujeme, že online výuka v ukrajinské škole nenahrazuje povinnou školní docházku v České republice.
Bližší informace, jak děti do školy zapsat, najdete zde.
Máte nárok jako držitel dočasné ochrany žádat o jiný druh pobytového oprávnění, např. o zaměstnaneckou kartu?
Ne, držitelé dočasné ochrany nemají nárok žádat o jiný druh pobytového oprávnění.
Výjimkou je například žádost o dlouhodobý pobyt za účelem sloučení rodiny. O ten si držitel dočasné ochrany může zažádat nejdříve po 6 měsících od udělení dočasné ochrany, pokud je manžel/ka, nezletilé dítě nebo osamělý cizinec starší 65 let (případně bez ohledu na věk, pokud to vyžadují zdravotní důvody). Sloučení je možné na držitele:
zaměstnanecké karty, který pobývá na území nejméně 6 měsíců,
modré karty,
jiného dlouhodobého či trvalého pobytu, který pobývá na území nejméně 15 měsíců.
Více informací o tom, co je potřeba udělat před odjezdem z České republiky, naleznete zde.
VÍZUM K POBYTU NAD 90 DNŮ ZA ÚČELEM STRPĚNÍ NA ÚZEMÍ
Tato záložka se věnuje pouze vízům k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území, která byla vydána v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině
Co mám dělat, jestliže nesplňuji podmínky pro udělení dočasné ochrany a nemůžu se vrátit na Ukrajinu nebo do jiné země?
Máte možnost na pracovišti Ministerstva vnitra požádat o udělení víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území.
donést kolkové známky ve výši 300 Kč (možno zakoupit pouze na pobočkách České pošty) na úhradu správního poplatku za přijetí žádosti,
přinést jednu vaši fotografii pasového formátu (45 × 35 mm),
předložit cestovní pas, jste-li jeho držitelem,
a předložit doklad či doklady prokazující existenci překážky na vůli nezávislé, která vám brání vycestovat z území České republiky. Tento doklad lze nahradit vaším čestným prohlášením pouze v případě, že jde o skutečnosti obecně známé.
Žádost o toto vízum není vyřizována na místě. Zákonná lhůta pro vyřízení takové žádosti je 30 dní. Vyrozumění o výsledku řízení bude zasláno poštou. Pokud nepředložíte některou z výše uvedených náležitostí žádosti nebo neuhradíte správní poplatek, bude žádost vyhodnocena jako nepřijatelná a bude vám vrácena.
Vízum za účelem strpění vydané v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině vycestováním z území ČR nezaniká.
Držitelé tohoto typu víza nejsou účastníci veřejného zdravotního pojištění. Nemohou žádat o udělení tzv. humanitární dávky, ani jim není poskytována žádná další asistence. Zároveň toto vízum neopravňuje k volnému přístupu na trh práce, proto je nutné požádat si na příslušné pobočce Úřadu práce o vydání pracovního povolení.
INFORMACE K PRODLOUŽENÍ VÍZA STRPĚNÍ
V případě, že vám bylo uděleno vízum za účelem strpění vydané v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině, nepodávejte žádost o jeho prodloužení. Prodlouží se vám po nadcházející novele zákona č. 65/2022 Sb. automaticky do 31. 3. 2024.
Automatické prodloužení nastane pouze u těch víz, která byla vydána po 24. únoru 2022 a to v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na Ukrajině.
Stejně tak není nutné si k prodloužení platnosti tohoto víza nechat vyznačit nový vízový štítek.
V případech, kdy si necháte nový vízový štítek vyznačit, bude již označen kódem D/SD/91. Vycestováním z území České republiky toto vízum nezaniká.
Za účelem vyznačení nového vízového štítku je nutné se předem objednat, a to pouze prostřednictvím objednávací linky nebo přes internetový rezervační systém FRS. První termíny k vyznačení nového vízového štítku budou na pracovištích k dispozici od 25. 2. 2023. Tento postup nevyužívejte k objednání k registraci k prodloužení dočasné ochrany.
Informace pro držitele tzv. kanadských víz
Ministerstvo vnitra sděluje, že tzv. „kanadská víza“ („Temporary Resident Visa“) vydaná do 10. 2. 2023nebudou překážkou pro prodloužení dočasné ochrany.
Některá víza udělená Kanadou byla totiž vystavena ještě před účinností zákona č. 175/2022 Sb., který řešil střet víza a dočasné ochrany, a lze tak rozumět určité míře nervozity, která panovala z důvodu čekání na nabytí účinností novely tzv. Lex Ukrajina k prodloužení dočasné ochrany.
Víza označená „W1“ vydaná po 10. 2. 2023 budou překážkou pro prodloužení dočasné ochrany.
Pokud jde o dočasnou ochranu, u které již byl vyznačen zánik z důvodu existence kanadského víza, je možné o ni požádat znovu (tj. nelze využít prodloužení).
Existence vyznačeného kanadského víza je stále překážkou pro první udělení dočasné ochrany.
Účast v programu USA Uniting for Ukraine s ohledem na svůj charakter není překážkou prodloužení dočasné ochrany.
Existence „visitor“ víza vydaného Velkou Británií s dobou platnosti do 6 měsíců není překážkou prodloužení dočasné ochrany. Překážkou je vízum označené jako „Ukraine Scheme“ bez ohledu na dobu platnosti.
Jste učitelé ve škole a hledáte praktické rady a užitečné tipy jak hovořit s dětmi o válce? V následujících odkazech naleznete stručné infografiky, jak na toto téma mluvit s dětmi obecně, i rozsáhlé texty určené pro různé věkové skupiny – od mateřské školy až po doporučení práce se studenty středních škol.
Jste rodiče dětí různého věku a potřebujete vědět, jak s nimi doma mluvit o současné situaci na Ukrajině? V následujících odkazech naleznete odborné rady psychologů, jak toto téma bezpečně otevřít v domácím prostředí. Inspirovat se můžete různými psanými texty i rozhovory předních odborníků.
Jste v roli pomáhajícího osobám různě zasaženým válkou na Ukrajině? V následujících odkazech naleznete několik materiálů obsahující doporučení pro práci s těmito lidmi, ale i tipy, jakým způsobem můžete pečovat o sebe samé.
Jste jedním z nás všech a hledáte informace, které by vám lépe pomohly vyrovnat se se stávající situací? V následujících odkazech naleznete materiály obsahující obecné informace o tom, jak tuto situaci mohou lidé prožívat a jak na ni obvyklým způsobem reagují. Pokud byste rádi nabídli pomoc, najdete tu i odkazy na různé formy pomoci.
Jste přímo zasaženým pocházejícím z Ukrajiny nebo máte na Ukrajině své blízké? V následujících odkazech naleznete různé materiály v českém i ukrajinském jazyce, které vám pomohou lépe se v dané situaci orientovat a nabídnou různé možnosti vlastní sebepéče i přehled odborné pomoci.
I v současné situaci jsou pro vás stále k dispozici všechny stávající linky důvěry. Jejich konzultanti jsou připraveni vás vyslechnout a podpořit. K dispozici je pomoc po telefonu, chat, e-mailové poradenství i Skype. Najdete zde odkazy zaměřené na seniory, děti, rodiče, školu i širokou populaci.