Bezvízový styk vám umožňuje vstoupit a pobývat na území České republiky jen na základě vašeho cestovního pasu. To je možné, pokud jste občany zemí, se kterými má Evropská unie, případně Česká republika samostatně, uzavřenou příslušnou dohodu.
Bezvízově mohou v České republice pobývat dále také:
- držitelé pobytového oprávnění v jiném členském státě EU nebo rodinní příslušníci občanů Evropské unie, pokud zároveň mají pobytovou kartu nebo kartu trvalého pobytu v jiném členském státě EU,
- občané třetích zemí, kteří jsou žáky s bydlištěm v jiném členském státě EU, a kteří cestují na školní výlet se skupinou žáků doprovázenou učitelem, pokud jsou uvedeni na seznamu žáků vydaném školou na jednotném formuláři, ve kterém je uvedena totožnost žáků, účel a délka jejich pobytu anebo průjezdu,
- rodinní příslušníci občanů Evropské unie, kterým skončila platnost jejich krátkodobého víza, doba jejich pobytu nepřekročí 3 měsíce a zároveň jsou:
- manželi,
- rodiči, pokud jde o občana Evropské unie mladšího 21 let, o kterého skutečně pečují,
- potomky mladší 21 let nebo potomky manžela občana Evropské unie,
- potomky nebo předky anebo potomky nebo předky manžela občana Evropské unie, pokud je z důvodu uspokojování svých základních potřeb závislý na výživě nebo jiné nutné péči poskytované občanem Evropské unie nebo jeho manželem, nebo byl na této výživě nebo jiné nutné péči závislý bezprostředně před vstupem na území ve státě, jehož je občanem, nebo ve státě, ve kterém měl povolen pobyt.
- po dobu hospitalizace cizinci mladší 15 let, pokud přicestovali spolu s cizincem, v jehož cestovním pase jsou zapsáni, pokud tento cizinec vycestoval z území,
- cizinci, kteří jsou nezletilými dětmi a jsou na základě předběžného opatření příslušného orgánu umístěni do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc nebo ústavu pro péči o děti nebo byli na základě předběžného opatření příslušného orgánu nebo na základě rozhodnutí orgánu sociálně-právní ochrany dětí svěřeni do péče fyzické osoby,
- cizinci, kteří jsou ve výkonu zabezpečovací detence, vazby nebo ve výkonu trestu, nebo kteří jsou umístěni v policejní cele nebo v zařízení pro zajištění cizinců,
- cizinci, kterým je uložen trest domácího vězení, nebo v případě že jde o dítě, které má ve věznici u sebe jeho matka, a to po dobu výkonu tohoto trestu.
Kdo může na území České republiky pobývat bez víza?
Občané zemí jejichž státní příslušníci jsou osvobozeni od vízové povinnosti. To znamená, že při překročení vnějších hranic nemusí disponovat vízem. Dále také cizinci, na které se tato povinnost nevztahuje na základě bilaterálních mezinárodních smluv.
Ke vstupu a pohybu po schengenském prostoru musíte mít u sebe platný cestovní doklad. Bližší informace, kompletní seznam zemí a možné výjimky a omezení jsou dostupné na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.
Jak dlouho můžete na území České republiky bez víza pobývat?
Na území schengenského prostoru můžete přechodně bez víza pobývat 90 dnů v jakémkoliv 180denním období.
Nevíte si rady s přesným počítáním dnů v rámci bezvízového režimu? Pomůže vám schengenská kalkulačka.
Přechodný pobyt na území bez víza nelze prodloužit. Po uplynutí 90denní doby musíte prostor Schengenu opustit.
Jaké povinnosti z bezvízového pobytu vyplývají?
Po příjezdu do České republiky se musíte do 3 pracovních dnů registrovat na cizinecké policii. Po celou dobu svého pobytu musíte mít dostatečné finanční prostředky a zdravotní pojištění.
Co vám bezvízový pobyt umožní?
Bezvízový pobyt vám umožní pobývat a svobodně se pohybovat po České republice a schengenském prostoru. Kypr a Irsko nejsou součástí schengenského prostoru, neuplatňují společnou vízovou politiku a nelze tedy do těchto zemí vstoupit v rámci bezvízového pobytu. Před plánovanou cestou do těchto zemí si tedy předem zažádejte o příslušné vnitrostátní vízum.
Vstup a pobyt na základě bezvízového styku můžete využít i k převzetí svého povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu. Nemusíte tedy nutně čekat na vylepení vstupního DV/R víza na zastupitelském úřadě. Celý tento proces – registrace na pracovišti Ministerstva vnitra, snímání biometrických údajů a převzetí dokladu – musíte stihnout ve lhůtách bezvízového pobytu, tedy obvykle do 90 dnů od vstupu na území schengenského prostoru.
Jaká omezení se týkají pobytu na území bez víza?
Bezvízový pobyt slouží výhradně k nevýdělečným účelům a nemůžete se tedy například nechat zaměstnat, ani nemůžete podnikat. Pokud byste chtěli na území vykonávat výdělečnou činnost po dobu kratší než 90 dnů, můžete žádat o schengenské vízum za účelem zaměstnání.
Můžete z bezvízového pobytu žádat o pobytové oprávnění na území České republiky?
Bezvízový pobyt neslouží, vyjma některých případů, k podání žádosti o dlouhodobé vízum či povolení k dlouhodobému pobytu na území České republiky. Žádost o tato pobytová oprávnění musíte podávat na zastupitelském úřadě v zemi, která vám vydala cestovní doklad, kde máte dlouhodobý nebo trvalý pobyt, nebo jejímiž jste státními občany.
Pobyt na území bez víza můžete nicméně využít pro podání žádosti o povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu rodinných příslušníků občanů Evropské unie.
Na koho se vztahuje tento typ bezvízového pobytu?
Pouze na občany Argentiny, Chile, Izraele, Korejské republiky, Kostariky, Malajsie, Uruguaye a Singapuru, tedy zemí, které mají s Českou republikou sjednanou bilaterální bezvízovou dohodu.
Jak dlouho můžete na území České republiky bez víza pobývat?
Maximální možná doba přechodného pobytu na území bez víza v tomto případě vychází z konkrétního textu dohody, a proto je pro každou zemi rozdílná.
Občané Argentiny, Chile, Izraele, Korejské republiky, Kostariky, Malajsie a Uruguaye mohou pobývat na území České republiky maximálně 90 dnů bez víza nad rámec obecného bezvízového pravidla 90/180.
Občané Singapuru mohou na území České republiky pobývat bez víza maximálně 30 dnů nad rámec pravidla 90/180.
Jaké povinnosti z bezvízového pobytu vyplývají?
Po příjezdu do České republiky se musíte do 3 pracovních dnů registrovat na cizinecké policii. Po celou dobu svého pobytu musíte mít dostatečné finanční prostředky a zdravotní pojištění.
Co vám tento typ bezvízového pobytu umožní?
Bezvízový pobyt na základě bilaterální dohody vám umožní pobývat a svobodně se pohybovat na území České republiky.
Vstup a pobyt na základě bezvízového styku můžete využít i k převzetí svého povolení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu. Nemusíte tedy nutně čekat na vylepení vstupního DV/R víza na zastupitelském úřadě. Celý tento proces – registrace na pracovišti Ministerstva vnitra, snímání biometrických údajů a převzetí dokladu – musíte stihnout ve lhůtách bezvízového pobytu.
Jaká omezení se týkají pobytu na území bez víza?
Bezvízový pobyt slouží výhradně k nevýdělečným účelům a nemůžete se tedy například nechat zaměstnat, ani nemůžete podnikat. Pokud byste chtěli na území vykonávat výdělečnou činnosti po dobu kratší než 90 dnů, můžete žádat o schengenské vízum za účelem zaměstnání.
V rámci bezvízového pobytu na základě bilaterální dohody není možné cestovat do jiných zemí Evropské unie nebo schengenského prostoru – možnost pobytu se týká pouze území České republiky, a to na základě konkrétní bilaterální dohody.
Můžete z bezvízového pobytu žádat o pobytové oprávnění na území České republiky?
Bezvízový pobyt neslouží, vyjma některých případů, k podání žádosti o dlouhodobé vízum či dlouhodobý pobyt na území České republiky. Žádost o tato pobytová oprávnění musíte podávat na zastupitelském úřadě v zemi, která vám vydala cestovní doklad, kde máte dlouhodobý nebo trvalý pobyt, nebo jejímž jste státním občanem.
Pobyt na území bez víza můžete nicméně využít pro podání žádosti o povolení k přechodnému nebo trvalému pobytu rodinných příslušníků občanů Evropské unie.