Oficiální informační portál pro cizince Ministerstva vnitra České republiky
Načítavání obsahu
Načítavání obsahu
Pobyt dítěte narozeného na území České republiky - občana EU nebo rodinného příslušníka občana EU
OBČANÉ EU
RODINNÍ PŘÍSLUŠNÍCI OBČANŮ EU
Pokud se vám na území České republiky narodí dítě, které je občanem Evropské unie, nemusíte pro něj žádat o žádné pobytové oprávnění. Pokud však chcete, jako zákonný zástupce můžete pro dítě žádat o:
Pokud bude narozené dítě na území České republiky pobývat po dobu delší než 3 měsíce, můžete podat žádost o osvědčení o registraci. Za dítě v tomto případě musíte uhradit pojištění. Osvědčení o registraci může být vyžadováno například u zápisu dítěte do mateřské nebo základní školy nebo na některé volnočasové aktivity nebo do dobrovolných spolků.
Pokud pobýváte na území České republiky na základě povolení k trvalému pobytu, můžete pro dítě (občana Evropské unie) požádat o vydání povolení k trvalému pobytu z humanitárních důvodů. Jako účel uveďte společné soužití se zákonným zástupcem s povoleným trvalým pobytem. Pokud žádost podáte do 60 dnů ode dne narození dítěte, bude od okamžiku narození až do pravomocného rozhodnutí spadat do systému veřejného zdravotního pojištění. Pokud bude žádosti vyhověno, bude dítě samozřejmě pojištěno i nadále.
Kdo může žádost podat?
Žádost může podat pouze zákonný zástupce dítěte (například rodič). V případě žádosti o trvalý pobyt to musí být výhradně osobně.
Pokud jste nemohli žádost podat z důvodů na vaší vůli nezávislých, lhůta 60 dnů se považuje za prodlouženou a to až do doby, dokud tyto důvody neskončí. O těchto důvodech musíte ministerstvo informovat.
Pokud nestihnete podat žádost ve lhůtě 60 dnů a nemůžete prokázat důvody na vaší vůli nezávislé, můžete i tak podat žádost o povolení k trvalému pobytu občana Evropské unie z humanitárních důvodů. V takovém případě postupujete podle žádosti o povolení k trvalému pobytu občana Evropské unie. Za dítě tak odvádíte pojistné od jeho narození až do dne, kdy za něj převezmete povolení k trvalému pobytu. Poté se na dítě začne vztahovat veřejné zdravotní pojištění. Kromě toho můžete pro toto dítě žádat o osvědčení o registraci.
Jak je to s pojištěním dítěte?
Pokud je dítě občanem Evropské unie, musíte za něj vždy odvádět pojištění ode dne narození. Výjimkou je, pokud pro dítě narozené na území požádáte o trvalý pobyt do 60 dnů od jeho narození (musíte ale sami mít povolení k trvalému pobytu). V tom případě je dítě pojištěné od okamžiku narození.
Pokud vaše dítě narozené na území České republiky nabude státního občanství České republiky (například pokud je jeden z rodičů občanem České republiky), tento postup se na něj nevztahuje.
O oba typy pobytů můžete žádat také pro dítě, které se nenarodilo na území ČR. Musíte však za něj hradit pojištění a postupovat podle klasického postupu žádosti o trvalý pobyt nebo o osvědčení o registraci.
Pokud se vám na území České republiky narodí dítě, které je rodinným příslušníkem občana Evropské unie, je oprávněno přechodně pobývat na území po dobu pobytu jeho zákonného zástupce, ale nejdéle po dobu 60 dnů ode dne narození. Pokud by toto dítě mělo na území pobývat déle, musíte pro něj podat žádost o:
Pokud bude dítě pobývat na území společně s občanem Evropské unie déle než 60 dnů, jako zákonný zástupce dítěte pro něj musíte podat žádost o vydání povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana Evropské unie. Tuto žádost můžete podat nejpozději 3 měsíce po uplynutí lhůty 60 dnů od narození dítěte.
Pokud pobýváte na území České republiky s povolením k trvalému pobytu, jako zákonný zástupce dítěte pro něj můžete podat žádost o vydání povolení k trvalému pobytu (z humanitárních důvodů, za účelem společného soužití). Musíte tak učinit do 60 dnů ode dne narození. Pokud žádost podáte ve stanovené lhůtě, pobyt dítěte se považuje za trvalý od okamžiku narození až do chvíle, kdy bude žádost pravomocně rozhodnuta (při převzetí průkazu). To znamená, že dítě bude po celou tu dobu spadat do systému veřejného zdravotního pojištění. Pokud bude žádosti vyhověno, bude dítě samozřejmě pojištěno i nadále. Pokud pro dítě nechcete žádat o trvalý pobyt, můžete pro něj žádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana Evropské unie za účelem společného soužití se zákonným zástupcem (občanem Evropské unie).
Kdo může žádost podat?
Žádost může podat pouze zákonný zástupce dítěte (například rodič).
Pokud jste nemohli žádost podat z důvodů na vaší vůli nezávislých, lhůta 60 dnů se považuje za prodlouženou a to až do doby, dokud tyto důvody neskončí. O těchto důvodech musíte ministerstvo informovat.
Pokud nestihnete podat žádost ve lhůtě 60 dnů a nemůžete prokázat důvody na vaší vůli nezávislé, můžete i tak podat žádost o povolení k trvalému pobytu rodinného příslušníka občana Evropské unie z humanitárních důvodů. V takovém případě postupujete podle žádosti o povolení k trvalému pobytu rodinného příslušníka občana Evropské unie. Za dítě tak odvádíte pojistné od jeho narození až do dne, kdy za něj převezmete povolení k trvalému pobytu, kdy se na dítě začne vztahovat veřejné zdravotní pojištění. Kromě toho můžete pro toto dítě žádat o přechodný pobyt rodinného příslušníka občana Evropské unie.
Jak je to s pojištěním dítěte?
Pokud je dítě rodinným příslušníkem občana Evropské unie, musíte za něj vždy odvádět pojištění ode dne narození. Výjimkou je, pokud pro dítě narozené na území požádáte o trvalý pobyt do 60 dnů od jeho narození (musíte ale sami mít povolení k trvalému pobytu). V tom případě je dítě pojištěné od okamžiku narození.
Pokud vaše dítě narozené na území České republiky nabyde státního občanství České republiky (například pokud je jeden z rodičů občanem České republiky), tento postup se na něj nevztahuje.