Asistence a poradenství
NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY K POBYTU V ČR
V sekci Potřebujete poradit najdete především:
- přehledné návody,
- odpovědi na nejčastější dotazy ohledně vašeho pobytu.
Pokud nenajdete odpověď na vaši otázku v této sekci, kontaktujte Klientské centrum pro poskytování informací cizincům.
Nejčastější dotazy ohledně dočasné ochrany najdete v sekci Dočasná ochrana FAQ. V sekci Dočasná ochrana najdete také našeho chatbota, který vám zodpoví základní dotazy ohledně tohoto víza.
PRÁVNÍ NEBO JINÉ PORADENSTVÍ BĚHEM MÉHO POBYTU V ČR
Pokud máte dotaz složité právní povahy, který vyžaduje komplexní řešení a asistenci, můžete kontaktovat Integrační centra nebo nevládní neziskové organizace.
Integrační centra, kromě právního a sociálního poradenství, poskytují i vzdělávací kurzy, asistenci při kontaktu s úřady nebo pomoc v nouzi. Naleznete je na následujících odkazech:
Další neziskové organizace poskytující poradenství cizincům najdete zde.
PRACOVNÍ PRÁVO V ČESKÉ REPUBLICE
Každá země má jiné zákony týkající se zaměstnání. Jaké základní věci potřebujete vědět o práci v České republice?
- Každý zaměstnanec musí mít pracovní smlouvu.
Pracovní smlouva musí mít vždy písemnou formu. Podepíšete ji u svého budoucího zaměstnavatele a obdržíte jeden podepsaný originál. Pracovní smlouva musí obsahovat druh práce, datum nástupu do práce a místo výkonu práce.
Jaké další informace je nutné znát při uzavírání pracovní smlouvy?
- Do kdy je smlouva uzavřena,
- jak dlouho trvá zkušební doba (ve zkušební době můžete zrušit pracovní poměr bez udání důvodu, stejně tak může učinit i váš zaměstnavatel),
- zda se jedná o práci na plný nebo částečný úvazek.
- Jako zaměstnanec máte právo na dovolenou, nemocenskou a péči o člena rodiny.
Pokud pracujete na plný úvazek, máte ze zákona nárok na minimálně 160 hodin (20 dnů) placené dovolené za kalendářní rok.
Pokud jste nemocní, navštivte svého praktického lékaře a budete mít nárok na nemocenskou. V průběhu nemocenské máte právo na částečnou náhradu mzdy.
Máte také právo zůstat doma s dítětem do 10 let, pokud je nemocné, s částečnou náhradou mzdy.
- Pokud chcete pracovní poměr ukončit, nezapomeňte podat výpověď a dodržet výpovědní lhůtu.
Výpověď musí mít vždy písemnou formu a musí být předána druhé straně. Výpovědní lhůta je dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce poté, co dáte výpověď.
Po uplynutí zkušební doby nemůžete dostat výpověď bez udání důvodu. Zákon uvádí pouze několik důvodů, proč vám mohou dát výpověď, například pokud jste neplnili nebo porušili své povinnosti.
- Pokud zaměstnavatel nedodržuje zákoník práce, máte právo se obrátit na k tomu určené orgány.
Můžete se obrátit na Státní úřad inspekce práce, respektive oblastní inspektorát práce, jehož místní příslušnost se řídí místem, kde dochází k výkonu práce. Podnět lze podat i elektronicky zde.
Oblastní inspektorát práce vám též poskytne bezplatně potřebné informace a poradenství týkající se ochrany pracovněprávních vztahů a zaměstnanosti. Více informací naleznete zde.
Více informací o pracovním právu v České republice naleznete na následujících odkazech: