Oficiální informační portál pro cizince Ministerstva vnitra České republiky
Načítavání obsahu
Načítavání obsahu
Cestování po Schengenu – občané třetích zemí
Schengenský prostor
Schengenský prostor, nebo také Schengen, je společné území států, na jejichž vnitřních hranicích nejsou prováděny hraniční kontroly osob.
Schengenský prostor tvoří tyto státy:
Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Island, Itálie, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Švýcarsko.
Kypr není člen Schengenského prostoru a neuplatňuje společnou vízovou politiku.
Pro aktuální informace o možnostech vstupu a pobytu na území Irska se obraťte přímo na příslušné orgány země.
Povolení k pobytu vydaná Andorrou, San Marinem nebo Vatikánem vás neopravňují ke vstupu do ostatních států Schengenu. Povolení k pobytu vydaná Monakem ke vstupu do ostatních států Schengenu naopak opravňují.
BEZVÍZOVÝ STYK
VÍZOVÁ POVINNOST
DĚTI A ŠKOLNÍ ZÁJEZDY
Za jakých podmínek můžete cestovat v schengenském prostoru a v Evropské unii?
Jako občané třetích zemí bez vízové povinnosti můžete pobývat na území států, které uplatňují společnou vízovou politiku, maximálně 90 dnů v jakémkoliv období 180 dnů. Den vstupu je považován za první den pobytu a den odjezdu za poslední den pobytu. Pro vstup na území nepotřebujete žádat předem o vízum, budete pouze zkontrolováni na hranicích v prvním státě schengenského prostoru, do kterého vstoupíte.
Můžete tak pobývat a svobodně se pohybovat po zemích, které uplatňují společnou vízovou politiku. Jsou to všechny země schengenského prostoru. Naopak Kypr a Irsko společnou vízovou politiku neuplatňují.
Můžete zkombinovat dlouhodobý a krátkodobý pobyt?
Pokud jste občané třetích zemí, které jsou od vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty osvobozeny, a pokud vám skončí platnost dlouhodobého víza nebo povolení k pobytu, můžete na území schengenských států pobývat bez víza ještě po dobu maximálně 90 dnů během každých 180 dnů. Až poté musíte schengenský prostor opustit. Pokud jste si však na území teprve podali žádost o pobytové oprávnění, překročit maximální lhůtu 90 dnů v jakémkoliv období 180 dnů nemůžete.
Jaké doklady k cestování potřebujete, pokud máte v České republice pobytové oprávnění?
Pokud v České republice pobýváte na povolení k pobytu nebo dlouhodobé vízum, vždy u sebe musíte mít při cestování v rámci schengenského prostoru platný cestovní doklad, a zároveň platný průkaz o povolení k pobytu (nebo vízum v pase). Samotný průkaz o povolení k pobytu však není cestovním dokladem.
Za jakých podmínek můžete cestovat v schengenském prostoru a v Evropské unii?
Pokud jste občané státu, který podléhá vízové povinnosti, musíte si před vstupem na území států, které uplatňují společnou vízovou politiku, požádat o vydání krátkodobého víza. V zemi pak můžete pobývat maximálně 90 dnů v jakémkoliv období 180 dnů. Váš pobyt je ale upraven i dalšími náležitostmi uděleného víza, jako jsou:
počet vstupů (vízum na jeden, dva či více vstupů),
územní platnost (vízum pro celý schengenský prostor nebo tzv. vízum s omezenou územní platností pro vybrané členské státy),
doba platnosti víza
délka povoleného pobytu, na kterou konzulát vízum podle zamýšlené cesty udělil.
Vízum udělené některou ze zemí schengenského prostoru, vám umožní vstup do všech těchto zemí.
Bulharsko, Rumunsko a Kypr vydávají vlastní národní krátkodobá víza. Také na národní úrovni určují, jestli držitelé krátkodobých schengenských víz mohou vstoupit na jejich území bez udělení příslušného národního krátkodobého víza. Pro aktuální informace o podmínkách vstupu na území těchto států na schengenské vízum, zejména informace o náležitostech, které musí konkrétní schengenské vízum, dlouhodobé vízum nebo povolení k pobytu pro vstup splňovat, se obraťte na příslušné orgány těchto zemí.
Irsko pro vstup a pobyt na svém území platné schengenské vízumneuznává. Pro aktuální informace o možnostech vstupu a pobytu v Irsku se obraťte na příslušné orgány země.
Jaké doklady k cestování potřebujete, pokud máte v České republice pobytové oprávnění?
Pokud v České republice pobýváte na povolení k pobytu nebo dlouhodobé vízum, vždy u sebe musíte mít při cestování v rámci schengenského prostoru platný cestovní doklad, a zároveň platný průkaz o povolení k pobytu (nebo vízum v pase). Samotný průkaz o povolení k pobytu však není cestovním dokladem.
Za jakých podmínek mohou děti cestovat v schengenském prostoru a v Evropské unii?
Děti a nezletilé osoby obecně potřebují cestovat s vlastním cestovním dokladem (cestovním pasem či průkazem totožnosti). Pokud děti podléhají vízové povinnosti, musí mít také vízum. Toto vízum může být nahrazeno platným povolením k pobytu vydaným Českou republikou nebo jiným schengenským státem.
Některé státy umožňují cestování dětí i bez vlastního dokladu, pokud jsou zapsané v pase rodiče, s nímž cestují. Tyto informace si před cestou ověřte u zastupitelského úřadu státu, do kterého plánujete cestovat.
Jaké jsou podmínky pro cestování v rámci školních výletů?
Děti s bydlištěm v některé ze zemí Evropské unie, které cestují v rámci školních výletů do jiných zemí Evropské unie, mohou být uvedeny na seznamu žáků vydaných školou na jednotném formuláři. V takovém případě nepotřebují pro cestování vlastní cestovní doklad nebo vízum. Formulář je dostupný na pracovištích Ministerstva vnitra.
U dětí podléhajících vízové povinnosti, které mají v České republice uděleno pobytové oprávnění, existují tyto dvě situace:
Pokud mají jednotliví žáci nebo studenti vlastní cestovní doklad s povolením k pobytu, seznam cestujících slouží jako vízum.
Pokud žáci nebo studenti nemají vlastní cestovní doklad s povolením k pobytu (například protože jsou zapsáni v dokladu rodiče), slouží seznam cestujících jako vízum a zároveň jako cestovní doklad. V tomto případě musí seznam cestujících obsahovat fotografii cizince.
Postup před vycestováním
Vyzvedněte si na pracovišti Ministerstva vnitra formulář Seznam cestujících. Formulář bude vydán zástupci školy, studentovi nebo jeho zákonnému zástupci.
Škola formulář vyplní a potvrdí. V případě cizinců bez vlastních dokladů jej opatří fotografiemi.
Dostavte se s vyplněným Seznamem cestujících na pracoviště Ministerstva vnitra, kde bude formulář potvrzen ze strany ministerstva. Formulář si může nechat přijít potvrdit sám cizinec, jeho zákonný zástupce nebo zástupce školy s plnou mocí sepsanou za tímto účelem. Pokud je cizinci nad 15 let, plnou moc podepisuje sám. Za mladší cizince ji podepisují jejich zákonní zástupci.