Zaměstnanecká karta – změna zaměstnání

Pokud máte zaměstnaneckou kartu a chcete změnit zaměstnavatele, pracovní zařazení nebo nastoupit na další pracovní pozici u stávajícího nebo dalšího zaměstnavatele, musíte změnu oznámit Ministerstvu vnitra. Postup se liší podle toho, jestli máte, nebo nemáte volný přístup na trh práce, případně jestli vám bylo vydáno povolení k zaměstnání.

Načítavání obsahu

OBECNÉ INFORMACE

VOLNÝ PŘÍSTUP NA TRH PRÁCE

BEZ VOLNÉHO PŘÍSTUPU NA TRH PRÁCE

Pokud nemáte volný přístup na trh práce, musíte změnu oznámit ještě před nástupem do nového zaměstnání. Formulář, který je potřeba využít, se jmenuje Oznámení držitele zaměstnanecké karty o změně zaměstnavatele, pracovního zařazení nebo o zaměstnání na další pracovní pozici u stejného nebo dalšího zaměstnavatele. Začít pracovat v novém zaměstnání nebo na nové pracovní pozici můžete, až když obdržíte od Ministerstva vnitra písemné Sdělení o splnění podmínek.


Kdo může změnu oznámit?

Pouze držitelé zaměstnanecké karty – oznámit změnu můžete až poté, co zaměstnaneckou kartu fyzicky převezmete.

Jak a kde můžete změnu oznámit?

Oznámit změnu můžete osobně na pracovišti Ministerstva vnitraposlat poštou, datovou schránkou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím zmocněného zástupce.


Kdy musíte změnu oznámit?

  • Nejpozději 60 dní od ukončení předchozího zaměstnání
    • Od ukončení pracovního poměru máte 60 dní na to najít si nové zaměstnání a oznámit to Ministerstvu vnitra, případně na to, abyste podali žádost o vydání nového povolení k dlouhodobému pobytu za jiným účelem. Pokud to v uvedené době nestihnete, může vám zaměstnanecká karta zaniknout.
    • Oznámení musí být nejpozději 60. den Ministerstvu vnitra skutečně doručeno. Nestačí tedy například 60. den po konci vašeho předchozího zaměstnání oznámení poslat poštou.
    • Hledat si nové zaměstnání a oznámit změnu můžete, i když ještě stále pracujete ve starém zaměstnání. K oznámení změny zaměstnavatele není nutné končit v předchozím zaměstnání.

Kdy můžete nastoupit do nového zaměstnání?

  • Nejdříve 6 měsíců po převzetí první zaměstnanecké karty
    • Tato podmínka neplatí, pokud byla platnost vaší zaměstnanecké karty alespoň jednou prodloužena nebo pokud chcete změnit pouze pracovní pozici u stejného zaměstnavatele.
    • Tato podmínka neplatí také, pokud jste skončili v zaměstnání:
      • z důvodů uvedených v § 56 a § 52 písm. a) až e) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů
      • dohodou z důvodů uvedených § 52 písm. a) až e) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů
      • kvůli zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem ve zkušební době.
  • Nejdříve 30 dní po oznámení změny zaměstnání
    • Začít pracovat v novém zaměstnání můžete, až když obdržíte od Ministerstva vnitra písemné Sdělení o splnění podmínek. Nejdříve však v den, který jste uvedli do formuláře. Dejte si pozor, aby vaše oznámení bylo ministerstvu doručeno minimálně 30 dní před tímto datem.

Jaká jsou omezení při změně zaměstnavatele?

Změnit zaměstnavatele nebo nastoupit na další pracovní pozici k jinému zaměstnavateli nemůžete, pokud je zaměstnavatel agentura práce. Oznámení změn ohledně vašeho zaměstnání je možné provést pouze v rámci jedné agentury práce. Jakmile ukončíte pracovní poměr u jedné agentury práce, již nelze ohlásit změnu zaměstnavatele u další agentury.

Jestli je zaměstnavatel agentura práce, si můžete zkontrolovat v databázi Úřadu práce České republiky.


Můžete změnit zaměstnavatele, pokud pracujete na základě vládou schváleného programu?

Ano, pokud to umožňují podmínky programu. Více informací zjistíte zde.


Co když oznámím změnu a nesplním některou z podmínek?

Oznámení bude v takovém případě považováno za neučiněné – výsledek bude stejný, jako kdybyste žádnou změnu neoznamovali.


Jaký je správní poplatek?

Za oznámení změny zaměstnání neplatíte správní poplatek.


Jaká je lhůta na vyřízení?

30 dnů.


POSTUP PŘI OZNÁMENÍ ZMĚNY ZAMĚSTNÁNÍ:

1. Připravte si povinné přílohy

K oznámení budete potřebovat:

  • Dokument potvrzující, že původní zaměstnání trvá, nebo že skončilo, a ke kterému dni.
  • Pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti, smlouvu o budoucí pracovní smlouvě nebo o budoucí dohodě o pracovní činnosti k novému zaměstnání. Z té musí být zřejmé, že je uzavřena na pracovní pozici uvedenou v Centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zaměstnanecké karty.
  • Doklady prokazující odbornou způsobilost pro výkon požadovaného zaměstnání (například diplom, certifikát) nebo písemné prohlášení zaměstnavatele o odborné způsobilosti – pokud to vyžaduje zaměstnavatel, charakter zaměstnání nebo právní předpis.

Pozor, při oznámení musíte předložit všechny povinné náležitosti (dokumenty) a tyto dokumenty musí hodnověrně prokazovat skutečnosti, které v nich jsou uvedené. Pokud toto nesplníte, na oznámení se hledí, jako by nebylo učiněné, a platnost zaměstnanecké karty vám může zaniknout.

V průběhu řízení nemůžete dokládat náležitosti dodatečně ani odstraňovat vady žádosti. Proti sdělení o nesplnění podmínek se není možné odvolat.

Podívejte se na formální požadavky, které musí dokumenty splnit.

2. Vyplňte formulář oznámení

Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.

Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny), latinkou a v českém jazyce. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na pracovištích Ministerstva vnitra.

3. Oznámení pošlete nebo se objednejte na pracoviště Ministerstva vnitra

Oznámit změnu zaměstnavatele, pracovního zařazení nebo zaměstnání na další pracovní pozici u téhož nebo jiného zaměstnavatele můžete osobně na pracovišti Ministerstva vnitra, nebo můžete oznámení poslat poštou, datovou schránkou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem případně jej doručit prostřednictvím zmocněného zástupce.

Pokud chcete oznámit změnu zaměstnání osobně, rezervujte si termín předem online nebo telefonicky. Pozor, nedostatek volných termínů není důvodem k prominutí pozdního oznámení. Pokud oznámení o změně zaměstnavatele neučiníte do 60 dnů od ukončení předchozího pracovního poměru, může vám platnost zaměstnanecké karty zaniknout. Změnu zaměstnavatele, pracovního zařazení nebo zaměstnání na další pracovní pozici u stejného nebo jiného zaměstnavatele oznamujte, co nejdříve je to možné.

Pokud vám volné termíny nevyhovují, oznámení pošlete poštou, datovou schránkou, e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo navštivte pracoviště Ministerstva vnitra v úředních hodinách bez předchozího objednání – v tomto případě budete odbaveni v běžném pořadí.

Pokud nebudete změnu oznamovat osobně, je důležité datum doručení oznámení Ministerstvu vnitra. Pokud budete oznámení posílat poštou, počítejte tedy i s dobou přepravy zásilky a pošlete zásilku s dostatečným předstihem.

4. Počkejte na Sdělení o (ne)splnění podmínek

Ministerstvo vnitra vám do 30 dnů zašle sdělení o tom, jestli splňujete nebo nesplňujete podmínky pro oznámení změny.

Na webu v sekci Stav řízení můžete vidět následující stav:

  1. V řízení: O splnění podmínek Ministerstvo vnitra ještě nerozhodlo.
  2. Povoleno: Podmínky oznámení byly splněny.
  3. Nepovoleno: Podmínky oznámení nebyly splněny.
    1. Vaše oznámení se považuje za neučiněné. Pokud do 60 dnů od konce pracovního poměru znovu neoznámíte změnu zaměstnání a pokud nesplníte podmínky této změny, může vám platnost vaší zaměstnanecké karty zaniknout.
    2. Oznámit změnu zaměstnání můžete opakovaně, a to i když jste podmínky nesplnili – součástí sdělení jsou důvody, proč Ministerstvo vnitra považuje podmínky za nesplněné.  Pokud budete potřebovat pomoc, můžete kontaktovat Integrační centrum nebo jiné neziskové organizace, které se věnují poradenství pro cizince v České republice.

5. Nastupte do nového zaměstnání

Začít pracovat v novém zaměstnání můžete až ve chvíli, kdy vám nebo vašemu zaměstnavateli bude doručeno Sdělení o splnění podmínek. Nejdříve však v den, který jste uvedli do formuláře.