Výměna průkazu o povolení k trvalému pobytu občana EU
Pokud jste občanem EU s trvalým pobytem a stále jste držitelem starého typu průkazu o povolení k trvalému pobytu, máte povinnost požádat o výměnu průkazu.
Koho se povinnost žádosti o výměnu průkazu týká?
Povinnost se týká všech držitelů původního typu průkazu o povolení k trvalému pobytu. V případě držitelů tohoto průkazu je nutné požádat o vydání nového průkazu, který odpovídá zákonné podobě.
Jak a kde můžete o výměnu požádat?
Žádost o výměnu průkazu o povolení k trvalému pobytu občana Evropské unie můžete podat osobně na pracovišti Ministerstva vnitra.
Žádost můžete také poslat poštou, datovou schránkou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo podat prostřednictvím zmocněného zástupce. V těchto případech se budete muset dostavit na vydání nového průkazu.
Jaký je správní poplatek?
Výměna je prováděna bez správního poplatku.
Jedná se však pouze o výměnu průkazu ze zákona, nikoliv o jeho prodloužení. Pokud je tedy váš původní průkaz již neplatný, budete vyzváni k uhrazeni správního poplatku 200 Kč, formou kolkových známek.
Jaká je lhůta na vyřízení?
Zpravidla na místě, ve výjimečných případech až 30 dnů.
POSTUP PŘI PODÁNÍ ŽÁDOSTI O VÝMĚNU PRŮKAZU O POVOLENÍ K TRVALÉMU POBYTU:
1. Připravte si povinné náležitosti (dokumenty)
K žádosti budete potřebovat:
- Tiskopis
- Původní doklad o povolení k trvalému pobytu
- Cestovní doklad – pokud žádost pošlete poštou, stačí prostá kopie, originál předložíte při převzetí průkazu o povolení k trvalému pobytu
- 2 fotografie
Podívejte se na formální požadavky, které musí dokumenty splnit.
2. Vyplňte formulář žádosti
Formulář žádosti můžete vyplnit online. Vyplněnou žádost poté vytiskněte a podepište.
Prázdný formulář žádosti můžete také stáhnout, vytisknout a vyplnit ručně – musí být vyplněn čitelně, hůlkovým písmem (velkými písmeny) a latinkou. Formuláře si můžete také zdarma vyzvednout na pracovištích Ministerstva vnitra.
3. Žádost pošlete nebo se objednejte na pracoviště Ministerstva vnitra
Žádost můžete podat na pracovišti Ministerstva vnitra, poslat poštou, datovou schránkou, e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem nebo podat prostřednictvím zmocněného zástupce.
Pokud chcete žádost podat osobně, rezervujte si termín předem online nebo telefonicky. Včasná rezervace termínu šetří váš čas, objednání k návštěvě pracoviště ale není nutnou podmínkou podání žádosti – bez předchozího objednání budete odbavení v běžném pořadí. Za žadatele mladší 15 let musí žádost podat zákonný zástupce (nejčastěji jeden z rodičů).
4. Dostavte se na pracoviště Ministerstva vnitra
Při osobním podání vám ministerstvo na základě vaší žádosti zpravidla rovnou vydá nový průkaz o povolení k trvalému pobytu na místě. Pokud žádost nebudete vyřizovat osobně, vyčkejte na zpracování žádosti ministerstvem a na výzvu se dostavte na vydání nového průkazu. Součástí procedury není biometrické snímání údajů.